Vi använder Cookies för att ge dig en så bra upplevelse som möjligt.
Uppstart av grenspecifika onsdagar - nu på onsdag 2016-11-09 (för 00-04or)
2016-11-06 21:22
Nu på onsdag 2016-11-09 (18.00-19.30) drar vi igång med grenspecifika onsdagar! Syftet är att aktiva skall kunna få tillgång till grenspecifik träning i olika grenar, men även att tränare från föreningen skall kunna komma och ställa frågor för att fördjupa sin egen kompetens inom olika grengrupper. Tanken är att de aktiva väljer en gren som de sedan kör i minst 6 veckor framåt så att de hinner utveckla sin förmåga i denna gren. Därefter kan man välja att arbeta vidare eller att testa på en ny gren. Självfallet går det byta gren tidigare om man verkligen vill. 

När: Onsdagar 18.00-19.30 (förutom Kristin Sörman som kör slägga/diskus som är på söndagar vid 16.30)
Var: Tybblelundshallen
För vem: Barn & ungdomar i åldrarna 04-00
Upplägg: 18.00-18.15 gemensam uppvärmning + tänjning, 18.15-19.15 grenspecifik träning & 19.15-19.30 gemensam stretch och bålstyrka
Hur länge: Preliminärt under inomhussäsongen. 

Vilka som är tränare: 

  • Sprint: Sofia Sandgren & Jeanette Nygren
  • Kula/Spjut: Anton Johansson
  • Diskus/Slägga: Kristin Sörman
  • Längd/tresteg: Daniel Persson (+ 1 till)
  • Höjd: Isabelle Sandelin & Daniel Johansson
  • Diskus/Slägga: Kristin Sörman
  • Stav: Per Drageryd & Jörgen Drageryd
  • Häck: Zarah Bjuremar
  • Medel- & långdistans: Nils-Olof Bodin

Varmt välkomna på onsdagar 18.00-19.30 alla barn och ungdomar i åldrarna 00-04 och tränare i föreningen som vill fördjupa sina kunskaper. 


Nyhetsarkiv
Å-stadsloppet KidsRun!2018-08-30 11:00
SM, DM & Finnkampen2018-08-28 12:27
Föreningsvecka på ICA2018-08-28 12:23
Framgångar i helgen!2018-08-06 13:05
Tjejforum 11 Juli 19.152018-06-07 14:14
Stafett-SM & JVM kval!2018-05-29 15:49
Välkommen Emma Jansson!2018-04-20 11:13
Tjejforum 3 april2018-03-27 18:28
Händelserik helg!2018-02-12 10:17
Finnkampen.2017-07-11 15:30
Friidrottsskolan 20172017-04-04 12:50
IEM & IUSM i helgen!2017-03-06 10:27
Årsmöte 22 mars2017-02-08 08:38
Stavtävling2017-01-24 09:46
Viktkastning2017-01-23 15:54
God Jul & Gott Nytt År!2016-12-22 13:11
Kvarglömda kläder2016-12-12 11:30
Daniel årets ledare!2016-12-09 14:46
Reflexvästar2016-11-04 12:39
Kommer och går!2016-11-01 14:59
Målningen2016-10-03 10:18
Lördagens Castorama2016-09-25 11:14
NIU - Informationsträff2016-09-04 15:55
Inför SM2016-08-24 12:03
Resultattävling 3-steg!2016-08-22 11:19
Daniel Persson 2016-08-18 19:20
JSM och USM i Skåne2016-08-08 12:59
Öppettider2016-08-01 10:17
JSM Hässleholm2016-07-23 22:08
USM i Vellinge2016-07-22 13:55
Hallen öppen2016-07-20 16:48
JSM och USM2016-07-14 15:11
Hallen stängd.2016-07-13 12:14
Högt hoppat av Rasmus2016-06-14 11:35
Ungdomstävling2016-06-09 11:49
Barngrupper2016-05-30 16:33
Världsungdomsspelen.2016-05-30 16:08
Trivselregler2016-05-30 09:10
Världsungdomsspelen2016-05-25 16:19
Resultat Gubbracet 20162016-05-17 19:29
Seriematchen info2016-05-16 14:07
Seriematchen2016-05-16 14:04
Lag SM-kval2016-05-14 23:31
Samplingskvällen2016-05-11 18:34
Lag SM2016-04-30 09:03
Fanny Ernestams vecka!2016-03-19 08:00
ISM Mångkamp2016-03-14 08:57
Guld och silver i IVSM 2016-03-07 12:48
IUSM i Uddevalla2016-03-07 10:31
Theodor Thor!2016-03-05 08:46
ISM i friidrott2016-02-27 07:00
Dags för Fanny Runheim!2016-02-20 07:00
Globengalan 17 februari2016-02-16 13:28
Dags för Elins vecka!2016-02-13 07:00
Örebro Indoor Games!2015-12-03 08:01
Prova på friidrott!2015-11-18 13:29
USM och JSM-USM172015-08-26 13:12
ÖREBRO NIU-FIG2015-08-17 13:18
FANNY RUNHEIM 7:a i EYOF2015-07-31 10:44
Örebro Ungdomsgala 15/82015-07-29 10:34
FANNY 5:A I UNGDOMS-VM!2015-07-20 12:45
Jiannis i Universiaden2015-07-13 12:22
Fanny x2 i blågult2015-06-25 14:46
Friidrottsskolan 20152015-06-15 13:10
Örebro Sports Week2015-06-11 14:26
Slägga/diskustävling2015-05-29 12:57
2015-05-07 12:39
Örebro Sportsweek2015-04-29 10:17
Friidrottskola i sommar!2015-03-17 16:43
God Jul & Gott Nytt År!2014-12-24 11:33
Örebro Indoor Games!2014-11-18 10:44
Äntligen Malin!!!!2014-08-25 09:55
Nästa löparkväll 29/72014-07-06 11:47
Orienteringstävling GIH2014-06-12 16:07
Taggarna igen!2014-06-10 16:10
Strul med taggarna!2014-06-09 11:00
SPVC2014-06-02 10:51
Släggtävlingar2014-05-21 11:06
Flera kastpers i Växjö2014-03-26 14:29
Välkommen Emil!2014-03-24 15:17
Inbjudan till årsmöte!2014-03-05 12:42
Välkommen Daniel2014-03-05 12:39
Våra aktiva lyfter!!2014-02-05 10:42
Tybblelundsspelen 20142014-01-27 13:05
Inbjudan till årsmöte!2014-01-27 13:04
 
Följ oss på sociala medier!
Huvudsponsor Åstadsloppet:
 
Sponsorer och samarbetspartners:
 
Våra arrangemang:
Vi samarbetar med